2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skadedjursbekämpning
Beskrivning: Swedavia har för avsikt att upphandla skadedjursbekämpning till följande flygplatser: Kiruna Airport Luleå Airport Umeå Airport Stockholm Arlanda Airport Bromma Stockholm Airport Visby Airport Göteborg Landvetter Airport Malmö Airport Swedavia söker en leverantör som har helhetsansvaret för skadedjursbekämpning på samtliga angivna flygplatser. "För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt."
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122778:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 77231200 Kontroll av skogsskadedjur och -insekter