228032-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Projekteringsorganisation till Masthuggskajen, Garage och Grundläggning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjekteringsorganisation till Masthuggskajen, Garage och Grundläggning
BeskrivningUppdraget omfattar framtagning av samtliga tekniska dokumenten/beskrivningar som krävs för att beställaren ska kunna upphandla byggnationen av Masthuggsgaraget B2 som en totalentreprenad. Utöver det ska projektorganisationen även ta fram samtliga dokument/handlingar som krävs för att kunna lämna in en för tillståndsansökan enligt miljöbalken. För mer information se upphandlingens administrativa föreskrifter punkten AUC.1 samt övriga handlingar enligt AUB.22
Intern identifierare0113/24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000