228084-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kisa: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm
Referensnummer: 18/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för trygghetslarm till biståndsbedömd verksamhet inom Vård- och omsorgsförvaltningen på Kinda kommun.
Upphandlingen avser hyra av trygghetslarm. Uppdraget ska utföras som en totalentreprenad där uppdraget avser projektering, leverans, installation, driftsättning, teknik, programvara och tillbehör. I leveransen ingår funktionsprövning för att säkerställa funktionen av ett komplett och fullt fungerande trygghetslarmsystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av trygghetslarm till Vård- och omsorgsförvaltningen i Kinda kommun.
Objekt och omfattning.
Upphandlingen avser ett ramavtal för trygghetslarm till biståndsbedömd verksamhet inom Vård- och omsorgsförvaltningen på Kinda kommun.
Upphandlingen avser hyra av trygghetslarm för samtlig verksamhet som definieras nedan. Uppdraget ska utföras som en totalentreprenad där uppdraget avser projektering, leverans, installation, driftsättning, teknik, programvara och tillbehör. I leveransen ingår funktionsprövning för att säkerställa funktionen av ett komplett och fullt fungerande trygghetslarmsystem.
Kinda kommun efterfrågar ett digitalt trygghetslarm där larmöverföringen blir anpassad till den nya digitala infrastrukturen.
Volymer beskrivna nedan avser trygghetslarm, och är grovt uppskattade av kommunen. Kommunen förpliktar sig inte att avropa specificerade volymer, utan de ska användas som riktmärke. Specifikation med larmtillbehör finns i prismatrisen.
Ordinärt boende (Hemtjänst): ca 300 larm inklusive larmmottagning.
Särskilt boende (Äldreomsorg): ca 123 larm med utbruten larmmottagning fördelat på 3 verksamheter.
Funktionsstöd (LSS): Möjlighet att avropa larm med utbruten larmmottagning fördelat på 4 verksamheter. I dessa verksamheter används inga larm i dagsläget, men det kan behövas avropas under avtalstiden.
Vid eventuella organisationsförändringar kan kommunen avropa nya larmmottagningsenheter eller avsluta befintliga enheter inom ramen för avtalet.