Upphandlingen avser service på Region Blekinges telefonisystem. Teknikplattformen består av Unify Hipath 4000 kopplad i nätgrupp, vilket innebär tjänstetransparens över hela landstinget, t.ex. DECT- roaming. Till systemet finns stödsystem typ CMG för telefonister, Flexitid för callback och Daks för larmhantering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50331000 Reparation och underhåll av telekommunikationslinjer, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen