228164-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Diverse kringtjänster för luftfart
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Full Handling Services.
Referensnummer: 16FMV12770
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63730000 Diverse kringtjänster för luftfart
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets Materielverk (FMV) har i uppdrag av Försvarsmakten (FM), samt för andra myndigheter, att upphandla flygcharter för passagerartrafik nationellt och internationellt. Försvarsmakten administrerar och tillhandahåller kvalitativa och kostnadseffektiva flygningar nationellt och internationellt för statliga myndigheter samt militära enheter på en mängd destinationer med inhyrda resurser.
På daglig basis, inklusive helger tillhandahåller FM nationell inhyrning av passagerarflygplan. FM stödjer även Sveriges Internationella styrkor, Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap (MSB), Kriminalvårdsstyrelsen, Migrationsverket samt Utrikesdepartementet med resurser i form av inhyrda flygplan.