228193-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bussar – Gasbussar till stadstrafiken
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelGasbussar till stadstrafiken
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för bussar till stadstrafiken i Uppsala. Behovet uppskattas till ca 10–15 bussar per år. Fördelningen mellan 12 m och 18 m bussar avgörs i samband med avrop årligen. Upphandlingen avser behoven under 2028 – 2031, dvs leverans till köparen under dessa år. Upphandlingen är uppdelad i två delar: Del 1: Omfattar åren 2028 och 2029, med emissionsklass Euro6. Del 2: . Omfattar åren 2029 – 2031, med emissionsklass Euro7.
Intern identifierare26/1
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34121000 Bussar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000