2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verksamhetssystem inom socialtjänst samt vård och omsorg
Beskrivning: Uppdraget innebär att leverera Verksamshetssystem för Huddinge kommuns verksamheter inom socialtjänst, vård och omsorg i enlighet med krav och villkor i upphandlingsdokumenten. Systemet ska tillhandahållas som tjänst (SaaS) och inkludera drift, support och tillhörande konsulttjänster. I Huddinge kommun förvaltas IT-tjänster genom en objektstruktur utifrån styr- och samverkansmodellen PM3. IT-tjänsten ska stödja objektets fem delområden: Stöd för ekonomiskt bistånd, arbetsmarknadsinsatser och mottagande av nyanländaStöd för individ- och familjeomsorgStöd för äldreomsorgStöd för omsorg om personer med funktionsnedsättningStöd för hälso- och sjukvårdsorganisationIT-tjänstens områden innefattar myndighetshandläggning, utförardokumentation, hälso- och sjukvård, invånartjänster samt tillhörande stödprocesser. Systemet ska kunna stötta förenkling och effektivisering av arbetssätt för medarbetare och bidra till ökad tillgänglighet för personer i behov av stöd samt möjliggöra systematisk uppföljning. Verksamhetsområdena som använder systemstödet styrs av en mängd lagar föreskrifter och regler vilket också ställer höga krav på informationssäkerhet och rättssäkerhet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119453:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85321000 Administration inom socialtjänsten