228289-2021 - ResultatSverige-Umeå: Byggmaterial och tillbehör för järnvägsspår
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnvägsterminal Dåvamyran, Umeå
Referensnummer: 20304
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34946000 Byggmaterial och tillbehör för järnvägsspår
II.1.4.
Kort beskrivning
Dåva Terminal AB har för avsikt att uppföra en ny järnvägsterminal med tillhörande spår på fastigheten Anumark 1:20 m.fl. Objektet är beläget 10 km nordöst från Umeå inom Dåvamyran i Umeå kommun, Västerbottens län. I detta läge ska en terminal med storleken 400 x 50 m2 och tillhörande tringelspår och utdragsspår byggas L = 1 150 m. Triangelspåren ska anslutas till Norrbotniabanan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34946000 Byggmaterial och tillbehör för järnvägsspår, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bygge av järnvägsterminal