Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksprodukter
Referensnummer: KS 2021/00074
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32400000 Nät
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett heltäckande sortiment av nätverksprodukter, med mjukvara, tillbehör samt tillhörande tjänster, för utökning samt komplettering av befintlig miljö. Syftet är att upphandla en leveranspartner som även skall fungera som en rådgivande part och i den rollen hjälpa kommunen att utveckla kommunens nätverksmiljö på ett kvalitativt och kostnadseffektivt sätt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32412100 Telekommunikationsnät, 32412110 Internetnätverk, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen