228335-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Vacciner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende influensavaccin
Referensnummer: LS 2018-0203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33651600 Vacciner
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna Upphandling avser successiva avrop av influensavacciner enligt Artikelspecifikationen, bilaga 1.1, till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har Region Gotland samt de leverantörer som har vårdavtal med SLL eller Region Gotland rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33651660 Influensavaccin
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen