Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tidplanering av stora byggrpojekt, program och uppdrag.
Referensnummer: SDE 2017-00457
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar systemstöd för tidplanering av stora (bygg) program, projekt och uppdrag samt införandestöd, utbildning och konsulttjänster. Leverantören ska erbjuda detta som en Tjänst under 5 basår och optionsmöjlighet på ytterligare 3 år, totalt 8 år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen