22836-2019 - PlaneringSverige-Oxelösund: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Saneringsarbeten
Referensnummer: Inköp.2018.20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Oxelösunds kommun, Kustbostäder i Oxelösund AB samt Oxelö Energi AB inbjuder er att lämna anbud på behovet av Saneringstjänster under avtalsperioden. Uppdraget avser sanering av brandskador, vattenskador, asbest, PCB, kemikalier, mögel, klotter, lukt, kattkiss samt övrigt förekommande skadeorsaker. Sanering skadedjur ingår inte.
Beställaren förvaltar ca 1 240 lägenheter och ca 85 000 m2 lokaler. Lokalerna består i huvudsak av skolor, omsorgslokaler, förvaltningslokaler, bad- och sportanläggning samt lokaler för industri och handel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 90690000 Klottersanering, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen