Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende CMP-slurry
Referensnummer: V-2019-0474
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH ska upphandla ramavtal avseende CMP-slurry för planarisering av kiselkarbid och andra halvledande material. De två slags slurry som används i processen är SC1EN resp. SC-MC-HF 2.0 och dessa används i olika delar av processen. Vi har idag en stabil process med en poleringshastighet om 7 μm/h på Si-sidan och 9 μm/h på C-sidan av kiselkarbidsubstraten och vi når en slutlig ytjämnhet om 0,5 nm RMS.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KTH avser teckna ramavtal, 2 + 2 år, med leverantör av CMP-slurry. SC1EN Polishing Slurry for silicon carbide och SC-MC-HF 2.0 Mechanical Polishing Slurry for Silicon Carbide. Av SC1EN används c:a 300 l/år och av SC-MC-HF 2.0 används c:a 300 l/år.