228424-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kompasser
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Gyrocompass for Small High-speed Patrol Crafts
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sweden.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
This procurement involves the acquisition of gyrocompasses for small high-speed patrol crafts in the Swedish Navy.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38111100 Kompasser
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 38 200 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Additional units and maintenance agreement.