228452-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hotellinkvartering – Konferensanläggningar och möteslokaler
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonferensanläggningar och möteslokaler
BeskrivningKommunerna Lysekil, Munkedal, Strömstad, Tanum, Sotenäs, Uddevalla, Trollhättan och Vänersborg bedriver upphandlingssamordning under namnet VästUpp. I denna upphandlingen är sex av de åtta kommunerna med. Syftet med upphandlingen är att täcka medverkande kommuners behov av möteslokaler för externa möten och konferenser, både när beställaren vill hålla sig inom sitt närområde, eller har ett önskemål att åka lite längre för att byta miljö. Genom att teckna ramavtal med flera leverantörer inom Västra Götalands län med omnejd, för att kunna täcka så många behov som möjligt hos beställaren.
Intern identifierareD.nr: 2023/57
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 55110000 Hotellinkvartering
Ytterligare klassificering (cpv): 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUpphandlingsmall
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att täcka medverkande kommuners behov av möteslokaler för externa möten och konferenser, både när beställaren vill hålla sig inom sitt närområde, eller har ett önskemål att åka lite längre för att byta miljö. Genom att teckna ramavtal med flera leverantörer inom Västra Götalands län med omnejd, för att kunna täcka så många behov som möjligt hos beställaren.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 1 Dagskonferenser
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 2 Övernattningskonferenser