228470-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Serviceavtal gällande nätverk och IT-säkerhet 2026
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Serviceavtal gällande nätverk och IT-säkerhet 2026
Beskrivning: Myndigheten avser teckna ett serviceavtal med en extern leverantör som kan bistå myndigheten med, support och vidareutveckling av myndighetens befintliga IT-nätverksstruktur. Det innefattar support av nätverk, nätverksutrustning, säkerhet i myndighetens nätverksstruktur. Myndigheten har behov av snabb och tillförlitlig service vid driftsstörningar, installationer, felsökning och åtgärder vid oplanerade avbrott. Leverantören ska kunna tillhandahålla teknisk kompetens med kort inställelsetid.
Intern identifierare: 20/2026-2.4.5
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000