2. Förfarande
Förfarande
Titel: Riksfärdtjänst Värmland 2027
Beskrivning: Ramavtalet omfattar bokning av riksfärdtjänstresor mellan kommuner för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt lag (1997:735) om riksfärdtjänst. Resan görs inom Sverige, från en kommun till en annan kommun. Riksfärdtjänst sker normalt med allmänna kommunikationer exempelvis flyg, tåg, buss eller båt samt i taxi/specialfordon/liggande transport. Resan kan även vara en kombination av ovan nämnda färdmedel. Region Värmland utfärdar tillstånd för den enskilde kunden om riksfärdtjänst. Leverantören ska: - I lämpliga lokaler med personal och utrustning bedriva verksamhet vars syfte är att med hög tillgänglighet och kundorientering ta emot beställningar avseende riksfärdtjänst. - Planera och genomföra riksfärdtjänstresor från de resurser som står till förfogande. - Samordna resor i personbil och specialfordon där så är möjligt och skapa optimala fordonsuppdrag och vidarebefordra dessa till fordonstransportörerna. - Utfärda biljetthandlingar för båt, tåg, flyg och/eller buss med anslutningsresor. - Administrera beställningsmottagning, distribution av färdhandlingar, fakturering av egenavgifter och förse beställaren med statistik avseende genomförandet och ersättning med mera i syfte att utveckla verksamheten. - Se till att transportörerna fullgör sina skyldigheter. Detta innebär att leverantören har skyldighet att fortlöpande kontrollera och följa upp transportörernas sätt att fullgöra sitt uppdrag i förhållande till avtal. Det förutsätts att leverantören har avtal med transportörer som kan genomföra resor i alla Sveriges kommuner. Anbudsgivaren ska upprätta avtal med taxi-, flyg-, tåg-, buss-, och båtföretag för resorna. Villkoren i avtalen ska utformas på ett sådant sett att kundernas speciella behov avseende hjälp och service kan beaktas. I uppdraget ingår även beställning av kuponger för resor i annan kommun utanför länet – RIAK.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128111:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Se administrativa föreskrifter