228553-2021 - ResultatSverige-Lidköping: Mejeriprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Mjölk och grädde
Referensnummer: 2020-106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidköping, Grästorp och Essunga kommun inbjuder er att lämna anbud på upphandling gällande Livsmedel - Mjölk och grädde.
Upphandlingsobjekt
Kommunerna Lidköping, Grästorp och Essunga inbjuder er att lämna anbud på upphandling gällande livsmedel. Upphandlingen är uppdelade i flera avtalsområden (grossist, potatis, ägg, färsk fisk, färsk frukt och grönsaker samt mjölk och grädde). Varje avtalsområde amnonseras som en enskild upphandling.
Detta upphandlingsdokument avser upphandling av livsmedel - Mjölk och grädde
Upphandlingen omfattar ordermottagning, leverans och fakturering.
Bilaga "Anbudssvarsfil" visar artikellistan.
Alla tre kommunerna kommer teckna avtal med samma leverantör men respektive kommun är sin egen upphandlande myndighet/juridiska person och tecknar avtal var för sig. Denna upphandling förutsätter att samtliga upphandlande myndigheter erhåller samma priser, rabatter och övriga villkor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15510000 Mjölk och grädde, 15512900 Vispgrädde
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen