Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stam- och elrenovering på Rymdtorget 10-81 etapp 4, samt option etapp 5, 6, 7 & 8
Referensnummer: FB2018-2995
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna stam- och elrenovering ingår två huskroppar. Stamrenoveringen som bl.a. inkluderar helrenovering av badrum, grovkök och gäst-wc samt byte av spillvatten-, tappvatten- och vvc-ledningar skall utföras i 65 lägenheter. Elrenoveringen skall göras i ytterligare 7 lägenheter som idag redan är stamrenoverade, totalt 72 stycken. I denna upphandling ingår även ytterligare 4 stycken optioner (5, 6, 7 och 8). Samtliga hus har byggår 1968–1969.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen