228615-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Anläggningsarbete för simbassäng
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Näckenbadet
Referensnummer: KFKS 2020/1040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212212 Anläggningsarbete för simbassäng
II.1.4.
Kort beskrivning
Nacka kommun bygger en ny simhall i Saltsjöbaden, som ska ersätta det gamla Näckenbadet. Projektet ska utföras som en utförandeentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen