228659-2017 - ResultatSverige-Malmö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal 0297 Tekniska konsulttjänster: Konstruktion Bro och kaj.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beställaren har behov av tillgång till tekniska konsulter både genom kortare och längre uppdrag, uppdrag med kort inställelsetid, uppdrag som kräver expertis inom området osv. Uppdragen kan vara av mycket skiftande slag.
Det upphandlade området avser tjänster med huvuddelen av uppdraget inom teknikområdet Konstruktion: Bro och kaj.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71322300 Konstruktion av broar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 2 400 000 SEK
exkl. moms