228676-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande teknik
Referensnummer: 2.2.1.-043-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms Stad Kungsholmens stadsdelsnämnd genom Stockholms stads serviceförvaltning inbjuder Er att inkomma med anbud avseende trygghetsskapande teknik till servicehus och vård- och omsorgsboenden (särskilt boende). Uppdraget omfattar installation av trygghetsskapande teknik och service- och underhållsavtal till 1 295 lägenheter fördelat på 13 servicehus och vård- och omsorgsboende (både demens- och omvårdnadsboende) inom Bromma, Farsta, Hägersten-Liljeholmen, Kungsholmen och Rinkeby-Kista stadsdelsnämnder. Avtalstiden är fr.o.m. 1.10.2018 eller så snart avtal kan tecknas t.o.m. 31.9.2022. Om parterna är överens kan avtalet förlängas på samma villkor i 2+1+1år. Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 4.7.2018. Anbudet ska vara bindande i 6 månader efter sista anbudsdag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Stockholms Stad Kungsholmens stadsdelsnämnd genom Stockholms stads serviceförvaltning inbjuder Er att inkomma med anbud avseende trygghetsskapande teknik till servicehus och vård- och omsorgsboenden (särskilt boende) enligt de förutsättningar som anges i denna anbudsinbjudan med tillhörande upphandlingsdokument.
Uppdraget.
Uppdraget omfattar installation av trygghetsskapande teknik och service- och underhållsavtal till 1 295 lägenheter fördelat på 13 servicehus och vård- och omsorgsboende (både demens- och omvårdnadsboende) inom Bromma, Farsta, Hägersten-Liljeholmen, Kungsholmen och Rinkeby-Kista stadsdelsnämnder. Av Bilagorna Matris volymer för respektive stadsdelsnämnd framgår boendenas namn. I fastigheterna ska installeras trygghetsskapande teknik som medger att brukarna kan påkalla hjälp från personal.
Edö servicehus, Farsta stadsdelsnämnd, kommer att byggas om. Ombyggnaden ska påbörjas under 2018. Installation kan påbörjas tidigast under tredje kvartalet 2019 .
Uppdraget avser projektering, leverans, installation, driftsättning och funktionsprovning av ett komplett och fullt fungerande trygghetsskapande teknik med tillhörande larmutrustning, teknik, programvara och tillbehör till angivna boenden inom angivna stadsdelsnämnder. Alla behövliga arbeten, material och leveranser för trygghetslarmsystemets iordningsställande i fullt färdigt och fullt fungerande trygghetslarmsystem ingår.
Uppdraget omfattar även service och underhåll av installerat system och funktioner.
Byggnadernas planlösning och utformning framgår av bifogade ritningar. Närmare beskrivning av respektive boende, se Bilaga Matris volymer.
Funktionsbeskrivning i detta underlag beskriver funktionskraven för den trygghetsskapande tekniken.
Avtalsperiod.
Avtalstiden är fr.o.m. 1.10.2018 eller så snart avtal kan tecknas t.o.m. 31.9.2022. Om parterna är överens kan avtalet förlängas på samma villkor i 2+1+1år. Överenskommelse om förlängning ska vara skriftlig och träffas senast 6 månader före avtalstiden utgång.
Anbudstidens utgång.
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 4.7.2018.
Anbudets giltighetstid.
Anbudet ska vara bindande i 6 månader efter sista anbudsdag.