228859-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Järfälla: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion av lägenheter i Jakobsbergs C, D-området.
Referensnummer: 17/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Järfällahus AB har tagit fram ett bebyggelseförslag för Jakobsbergs centrum, D-område.
Projektet avser en förtätning inom ett befintligt bostadsområdet bestående av flerfamiljshus uppförda under 1960-talet. Förfrågan avser nyproduktion av 132 hyreslägenheter i Jakobsergs centrum, se byggdelsbeskrivning (BDL). Bostäderna är fördelade på 5 huskroppar med varierande våningsantal samt tillhörande källarplan med förråds och teknikutrymmen samt garage.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45223310 Byggnation av underjordiskt garage, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45331230 Installation av kylutrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen