228860-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncepthus Perstorp 1.
Referensnummer: 917406
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser uppförande av 10 st. koncepthus typ PersTorp 1 med tillhörande bostadskomplement, installationer och markplanering på 8 st. tomter orienterade på 5 olika områden inom Ängelholmskommun. Varje koncepthus innehåller 4 st. smålägenheter á 35 m² med loft. Möjlig option finns även.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen