228864-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Nytt badhus Uddevalla kommun
Referensnummer: Ej angivet
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar projektering av komplett förfrågningsunderlag för upphandling av utförandeentreprenad med upphandlingsform generalentreprenad Objektet avser nybyggnad av badhus.
Den totala bruksarean uppgår till ca 9.300 m2.
Förutom byggnader på fastigheten ingår projektering för mark, parkering mm. Befintligt badhus och idrottshall skall rivas.
Omläggning av befintligt ledningsstråk som passerar över fastigheten projekteras och utförs av Västvatten. För detaljer se förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71335000 Tekniska undersökningar, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen