Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler till Argus, Falkenbergs nya kunskap -och kulturcentrum
Referensnummer: SVN2019-73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Falkenbergs kommun med deltagande upphandlande myndigheter inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Möbler till Argus, Falkenbergs nya kunskaps -och kulturcentrum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39153000 Konferensmöbler, 39155000 Biblioteksmöbler, 39160000 Skolmöbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Argus blir Falkenberg nya kunskaps- och kulturcentrum och en plats för kreativitet, nyfikenhet och upptäckarglädje. Här kommer bland annat gymnasieskola, bibliotek, kulturskola och turistinformation finnas.