229104-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel, human- och veterinärmedicin.
Referensnummer: 7.1.11-9772/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud.
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på läkemedel till Distriktsveterinärerna.
Upphandlingen omfattar Distriktsveterinärernas löpande behov av human- och veterinärmedicinska läkemedel i sin verksamhet med vård av djur.
Det gemensamma behovet uppgår till cirka 30 MSEK /år. Volymen är angiven utifrån de inköp som är gjorda under den senaste avtalsperioden (2015-2016) och utgör inte någon garanti för framtida volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud:
Det gemensamma behovet uppgår till cirka 30 MSEK /år. Volymen är angiven utifrån de inköp som är gjorda under den senaste avtalsperioden (2015-2016) och utgör inte någon garanti för framtida volymer. Distriktsveterinärerna förbehåller sig rätten att avropa mer eller mindre än denna volym. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Produkter i övrigt sortiment:
Under avtalstiden och även under optionsåren kan distriktsveterinärerna och leverantören kunna komma överens om att införa nya produkter från övrigt sortiment inom veterinärmedicin, med nya kvaliteter och egenskaper till distriktsveterinärernas nettoprislista. Detta sker genom överenskommelse mellan distriktsveterinärerna och leverantören.
Priset på nya produkter ska baseras på leverantörens ordinarie prislista på övrigt sortiment minus Distriktsveterinärernas rabattsats.