Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling serviceresor i Norrbotten
Referensnummer: 13:2023:059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbetalda persontransporter i vissa kommuner som avropas och administreras av Länstrafiken i Norrbotten AB. Transporterna omfattar i huvudsak sjukresor samt färdtjänstresor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen