229194-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bogserbåtar – Construction and delivery of an ice breaking tug boat
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelConstruction and delivery of an ice breaking tug boat
BeskrivningWould you like to take part and deliver an ice breaking tug boat (tug boat) with ice class 1A fitted with hybrid propulsion? Skellefteå municipality and Port of Skellefteå (buyer) invites you to apply for being qualified to tender the construction and delivery of the tug boat.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34513200 Bogserbåtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123991:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34500000 Fartyg och båtar, 34510000 Fartyg, 34513000 Fiskefartyg, räddningsfartyg och andra specialfartyg, 63726200 Isbrytning, 63726000 Diverse stödtjänster vid sjötransport, 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter, 34520000 Båtar, 34521000 Specialbåtar