229263-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustningar för immunhematologiska undersökningar med tillbehör och förbrukningsmaterial (Sydöstra - Ö)
Referensnummer: UC-2021-03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser utrustningar för immunhematologiska undersökningar med tillbehör och förbrukningsmaterial.
Upphandlingen genomförs av Region Östergötland som en samordnad upphandling tillsammans med Region Jönköpings län och Region Kalmar län.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att det skulle leda till alltför tekniska svårigheter med att ha flera parter att förhålla sig till. Sydöstra sjukvårdsregionen har ett behov av att ha samma leverantör av utrustning inom samtliga deltagande regioner och har behov av att kunna fjärrgranska resultat mellan regionerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141500 Hematologiska förbrukningsartiklar, 33696200 Blodprovsreagenser, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38434520 Apparater för analys av blod
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen