229276-2019 - ResultatSverige-SÄFFLE: Persondatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärbara elev-datorer med tjänster 2019
Referensnummer: KS2019-43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun upphandlar bärbara elev-datorer. Upphandlingen avser resultera i avtal med en leverantör för hela vårt behov av bärbara elev- och lärardatorer, med tillbehör och tjänster.
De konfigurationer som efterfrågas är datorer med operativsystemet Google Chrome OS, för en period av 36 månader, med förlängningsoption på ytterligare 12 månader
Beställaren har ett uppskattat behov per år av:
Ca: 500 stycken datorer med Google Chrome OS (antalet bygger på trolig utvecklingstakt och kan inte garanteras)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30200000 Datorer och datamateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen