229291-2018 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter projekt
Referensnummer: 1877/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdatering
Tidplanen har förskjutits något jämfört med ursprungligt meddelande. Upphandlingen kommer delas i flera delar baserade på geografiska områden och inte annonseras samtidigt. Upphandlingarnas huvudsakliga fokus kommer vara på projektering i generalkonsultform.
Det är troligt att de första områdena som annonseras kommer att vara geografiska områden som motsvarar Fortifikationsverkets region Öst respektive Mitt.
Tidplanen för närvarande är att annonsera åtminstone en av dessa upphandlingar i början av juni. Upphandlingarna kommer genomföras i två steg, först ansökan och därefter anbud för utvalda/kvalificerade. Ambitionen är att avsluta ansökansskedet före semestern för att sedan infordra anbud under aug/sep.
Ursprungligt meddelande:
Fortifikationsverket kommer före sommaren publicera annonser avseende ramavtal tekniska konsulter avsedda för bland annat myndighetens projekt och investeringsverksamhet, med beställare bland annat i Eskilstuna.