Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Closed Cycle Cryostat with GM Cold Head.
Referensnummer: SU-402-2.2.2-0013-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
The cryostat will be engaged in experiments that require long-term stable operation with minimal vibration and low temperature drift. The temperature range required is at the order of few Kelvin, commonly achieved using liquid helium.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen