Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tunganordningar.
Referensnummer: 720/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34941800 Spårväxlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret ansvarar för ca 16 mil spårvagnsspår inkluderat c:a 230 växlar och 3 300 kontaktledningsmaster inom Göteborgs stad. Upphandlingen syftar till att sluta ramavtal som ger trafikkontoret möjlighet att avropa tunganordningar med överenskomna avropstider och genom successiva avrop. Trafikkontoret avser att teckna avtal med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34946221 Växeltungor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trafikkontoret ansvarar för ca 16 mil spårvagnsspår inkluderat ca 230 växlar och 3 300 kontaktledningsmaster inom Göteborgs stad. Upphandlingen syftar till att sluta ramavtal som ger trafikkontoret möjlighet att avropa tunganordningar med överenskomna avropstider och genom successiva avrop. Trafikkontoret avser att teckna avtal med en leverantör.