229372-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enkätverktyg
Referensnummer: 2-3615/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende webbenkätsystem med tillhörande tjänster.
Om Karolinska Institutet
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, är ett av världens ledande medicinska universitet med visionen att på ett avgörande sätt bidra till att förbättra människors hälsa.
I Sverige står Karolinska Institutet för den enskilt största andelen medicinsk akademisk forskning och har det största utbudet av medicinska utbildningar. Varje år utser Nobelförsamlingen vid Karolinska Institutet mottagare av Nobelpriset i fysiologi eller medicin.
För mer information, vänligen se ki.se.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48463000 Programvara för statistik, 72300000 Datatjänster, 79310000 Marknadsundersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79342310 Kundundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:- 50 000 enkäter per år- Migrering av alla enkäter (enkätkonstruktion och data) en gång under avtalstiden.- Licenser för 26 användare för ett webbaserat verktyg för att skapa enkäter.- Utbildning av 8 medarbetare i KI:s lokaler.
Optioner:- Optioner om ytterligare enkäter, köps styckevis. Anbudet belastas med 20 000 st för utvärdering.- Tilläggsköp av licenser för ett webbaserat verktyg för att skapa enkäter.- Utbildningar av ytterligare medarbetare i KI:s lokaler. Uppskattas till ca 4 tillfällen under avtalstiden.- Konsultstöd per timme för utveckling av enkäter. Uppskattas till ca 60 timmar under avtalstiden.