2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI - Stråldosövervakningssystem
Beskrivning: Regionen genomför nu en RFI för att ta reda på vilka leverantörer som kan leverera stråldosövervakningssystem. Stråldosövervakningssystemet ska ha tillgång till stråldosdata från samtliga undersökningar. För en effektiv stråldosdatainsamling behöver data samlas in automatiskt för att möjliggöra vidare bearbetning. Insamlad data behöver vara korrekt och fullständig för att rätt slutsatser ska kunna dras.
Intern identifierare: IN-IN25-0098
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72300000 Datatjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem