229383-2022 - ResultatSverige-Täby: Licenser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: KS 2021/258-06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en upphandling av en samarbetspartner inom mjukvaruområdet, vilken ska tillhandahålla licenser, rådgivning i licensfrågor, licenssamordning och tillhörande tjänster. Stor vikt kommer att läggas på anbudsgivarens förmåga att långsiktigt samarbeta och utveckla samarbetet på ett flexibelt och effektivt sätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22456000 Licenser, 30213000 Persondatorer, 48000000 Programvara och informationssystem, 48218000 Programvara för licenshantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212210 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen