229386-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Public relations
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: 2.3.1-2021-015949
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79416000 Public relations
II.1.4.
Kort beskrivning
Läkemedelsverket avser att teckna avtal för kommunikationstjänster inom tre olika kommunikationsområden:
Strategisk kommunikation
Reklambyråtjänster
Grafisk formgivning
Upphandling genomförs som selektiv upphandling
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
A. Kommunikationsstrategiskt stöd
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område omfattas av att ge kommunikationsstrategiskt stöd bl.a. vara bollplank i kommunikationsstrategiska frågor samt göra kommunikationsstrategier och -planer för komplexa kommunikationsbehov både internt och externt, målgruppsanalyser, varumärkesfrågor, kriskommunikation – övningar och strategiskt stöd, praktisk avlastning – möjlighet att ta in en kommunikationsstrateg vid behov samt utreda samt föreslå kommunikationsstrategiska åtgärder inom givna frågor. Vid förekommande fall även genomförande och produktion utifrån givna förslag.
B.Reklambyrå
Del nr: 2
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Område B omfattar bl.a. att planera och genomföra kampanj med en strategiskt förankrad idé och upplägg, produktion och genomförande, analys och uppföljning – både i digitala kanaler och traditionella medier. Idé och genomförande av produktioner för tryck eller digital publicering i enlighet med Läkemedelsverkets grafiska profil. planning, produktionsledning, formgivning, copy, AD, original, film och fotoproduktion i uppdrag som upphandlats inom ramavtalet, medieplanering och inköp samt planera och genomföra webbinarier och digitala möten.
C. Grafisk produktion
Del nr: 3
Nedan följer en beskrivning av vilken kompetens Läkemedelsverket förväntar sig att sökanden kan bistå med vid utförande av uppdrag. C. grafisk produktion nivå 1 och 2.
Nivå 1
a) Formge allt från enkelt blad till rapporter och broschyrer – i enlighet med Läkemedelsverkets grafiska profil – för tryck eller digital publicering.
b) Arbeta med formgivning inom Adobes produkter samt Officepaketet; Word, Excel, Powerpoint och
Skapa mallar i enlighet med Läkemedelsverkets grafiska profil.
c) Enklare utställningsmaterial och roll ups.
d) Ta fram förslag på bilder för en produktion utifrån uppsatta önskemål.
e) Skapa tabeller och diagram utifrån data eller skisser.
Nivå 2
Kreativ formgivning. Formgivningen ska utgå från Läkemedelsverkets grafiska profil, men med frihet att tolka och göra målgruppsanpassade, moderna, layouter. I arbetet ingår också att ta fram bilder och
Illustrationer för produktionen.