229387-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Installation av kommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Övervakningskameror inklusive installation
Referensnummer: 21/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp, leverans, montering och installation av övervakningskameror inklusive tillbehör såsom exempelvis högtalare och skyltar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 35125000 Övervakningssystem, 35125300 Övervakningskameror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser inköp, leverans, montering och installation av övervakningskameror inklusive tillbehör såsom exempelvis högtalare och skyltar. Serviceavtal och årlig revision/funktionskontroll ingår också i upphandlingen. Se vidare upphandlingsdokumentets avsnitt 4 och avsnitt 5.
För åren 2018-2020 år uppgick volymen i snitt till ca 500 000 SEK per år. Då ytterligare investeringar planeras under den kommande avtalsperioden bedöms volymen öka i omfattning. Preliminärt uppskattas denna till ca 900 000 SEK per år. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Dock lämnas ingen garanti för omfattningen (volymer) under den kommande avtalsperioden då denna kan komma att förändras under perioden.
Maximal volym för ramavtalet är 5,5 MSEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden är 1 år med möjlighet att förlänga 1 år + 1 år + 1 år.
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.