229392-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell fordonsleasing
Referensnummer: 21/029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Sävsjö kommun har för avsikt att upphandla leverantör av finansiell leasing.
Beskrivning av upphandlingen
Sävsjö kommun inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling avseende Finansiell fordonsleasing, eftersom Sävsjö kommuns tidigare avtal avseende detsamma löper ut 1.6.2021.
Upphandlingen omfattar leasingavgift och leasingkontrakt för enskilda leasingobjekt. Avtalets beräknade värde är 12 000 000 SEK. Planerad avtalsstart är 25.6.2021.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs med öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.