229397-2019 - ResultatSverige-Härnösand: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kringutrustning IT
Referensnummer: 16LS9172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland avser upphandla förbrukningsmaterial av IT-relaterade produkter, exempelvis bildskärmar, projektorer, datorkomponenter, nätverksprodukter etc.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30231300 Bildskärmar, 30232000 Kringutrustning, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 30236000 Diverse datautrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237200 Datortillbehör, 30237400 Tillbehör för datainmatning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal av kringutrustning IT till hela Region Västernorrlands organisation.
Kringutrustning IT omfattar följande produktgrupper:
— Produktgrupp 1 Datalagringsprodukter
— Produktgrupp 2 Skrivare och skrivarförbrukningsmaterial
— Produktgrupp 3 Enheter för bild- och videovisning
— Produktgrupp 4 Datorkomponenter
— Produktgrupp 5 Enklare nätverksprodukter
— Produktgrupp 6 Inmatningsenheter samt enheter för ljud- och bildinhämtning
— Produktgrupp 7 Digitalkameror
— Produktgrupp 8 Ergonomiprodukter
— Produktgrupp 9 Övrigt sortiment
Tjänster såsom kundtjänst, webshop (via s.k. punch-out) och andra försäljningstjänster inklusive administration ska ingå i priset för produkterna. Ingen extra kostnad får tillkomma. utvecklingen på området är snabb och nya produkter tillkommer. Vi har därför valt att göra en upphandling där tillgång till ett brett och djupt sortiment inom ett antal produktgrupper som ska hållas aktuella över hela ramavtalsperioden är central.
Samtliga offererade produkter ska vara nya (i bemärkelsen ej begagnade), och ska omfatta kompletta monterade enheter (exempelvis ska hårddiskar vara monterade) inklusive erforderligt kablage. Samtliga produkter ska vara CE-märkta (Conformité Européenne).
Ramavtal kommer att tecknas med högst tre (3) Leverantörer vars anbud uppvisar de ekonomiskt mest
Fördelaktiga anbuden baserat på lägsta pris.
Beräknad årsvolym: Cirka 2-4 MSEK.
Köparen garanterar inte några volymer i upphandlingen.