229422-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Barmarksunderhåll
Referensnummer: 21/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar barmarksrenhållning av körbanor, gång- och cykelvägar, torg samt övriga hårdgjorda ytor, parkeringar med mera.
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77314000 Markskötsel, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar barmarksunderhåll av körbanor, gång- och cykelvägar, torg samt övriga hårdgjorda ytor, parkeringar med mera. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Föregående års (2020-01 -- 2020-12) volym var ca 700 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndigheternas verkliga behov.
Köparen garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster som avropas.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Varbergs kommun har övervägt att dela upp kontraktet men funnit att så inte är lämpligt.
Takvolym
Takvolym för ramavtalet uppgår till 4 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.