Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grävningsuppdrag och markentreprenad
Referensnummer: 512-6336-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning och syfte
Länsstyrelsen Östergötland genomför upphandling av grävuppdrag och markentreprenad inom naturreservat eller liknande värdefulla naturområden. Syftet är restaurering av vattenmiljöer såsom utdikade våtmarker, sumpskogar, stränder och rätade eller rensade vattendrag. Upphandlingen gäller för åtgärder inom Naturvårdsverkets Våtmarkssatsning och Havs- och vattenmyndighetens satsning på Restaurering i vatten. Där ingår även restaurering inom Åtgärdsprogram för hotade arter i vatten.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt ”Krav på tjänsten”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45112710 Utformning av grönområden, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen