229495-2019 - ResultatSverige-Danderyd: Diagnostiska system
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Monitoreringslösning för träningslägenhet @home 2.0
Referensnummer: DS2019-0550
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33124110 Diagnostiska system
II.1.4.
Kort beskrivning
Anskaffning av monitoreringsutrustning för bedömning av hjärnskadade patienters förmåga att kunna vistas i hemliknande miljö genom monitorering av beteendemönster och larmfunktion för avvikelser från förväntade och önskade beteenden. Anskaffningen omfattar sensorer för att avläsa användande av i hem normalt förekommande utrustning såsom köksmaskiner, tv, annan elektronik samt patientens rörelsemönster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen