229499-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Infusionspumpar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infusionspumpar för hyperbar användning
Referensnummer: K 2020-3797
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33194110 Infusionspumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset avser att införskaffa 10 st. Arcomed infusionspumpar som är anpassade för användning i hyperbar miljö (tryckkammarmiljö med fler intensivvårdsplatser (multiplace))
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33194000 Apparatur och instrument för transfusion och infusion, 33194100 Utrustning för infusion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Införskaffningen avser 10 st. Arcomed infusionspumpar som är anpassade för användning i hyperbar miljö (tryckkammar miljö med fler intensivvårdsplatser (multiplace))
Karolinskas hyperbarverksamhet (tryckkammare) behöver ersätta sina infusionspumpar, då dessas tekniska livslängd upphört och det saknas reservdelar till modellen
För att säkerställa en god och säker vård i tryckkammaren behövs infusionspumpar med samma prestanda som övriga pumpar, godkända för trycksatt miljö.