229500-2023 - ÄndringSverige-Strömstad: Geotekniska ingenjörstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geotekniska konsulttjänster 2023
Referensnummer: TN 2023-0222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Strömstads Kommun och kommunala bolags löpande behov av geotekniska konsulttjänster genom avrop när ett behov uppstår.
Uppdragen kan komma att innebära bland annat:
-geotekniska utredningar och underlag för detaljplaner.
-geotekniska utredningar och underlag för anläggnings- och husbyggnadsprojekteringar och förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad och totalentreprenad.