WBAB- Kemikalier till Ludvika o Smedjebackens VA-anläggning
Referensnummer: 2017-83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Leveranser av kemikalier till Ludvika och Smedjebackens vattenverk och avloppsreningsverk för det löpande behov som finns. Leveransmängder kan ses som bilaga.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier till Smedjebacken och Ludvikas VA-anläggningar
Del nr: 1 Järnsulfat
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24313125 Järnsulfat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppkomna behov under ramavtalstiden.
Del nr: 2 Polyaluminiumklorid och polymer
Ytterligare CPV-kod(er) 24962000 Vattenreningskemikalier
Del nr: 3 Järnklorid
Del nr: 4 Natriumkarbonat
Ytterligare CPV-kod(er) 24313310 Natriumkarbonat
Del nr: 5 Natronlut och natronhypoklorit
Ytterligare CPV-kod(er) 24312220 Natriumhypoklorit
Del nr: 6 Släckt kalk
Del nr: 7 Koldioxid
Ytterligare CPV-kod(er) 24112100 Koldioxid
Del nr: 8 Saltsyra och svavelsyra