229549-2017 - PlaneringSverige-Märsta: Snö
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning/Snöröjning.
Referensnummer: UH-2017-131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15981320 Snö
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar vinterväghållning i Sigtuna kommun. Kommunens tätorter är uppdelat i olika områden. Se kartor i upphandlingen. Anbud kan lämnas på ett område eller fler områden. Varje område utvärderas separat. Entreprenör får själva avgöra om området kräver en (1) eller flera maskiner.
Kommunen kommer anta en eller flera entreprenörer.
Utgående från funktionsbeskrivning och inriktning så bedöms snöröjning ske ca 40 % på dagtid, ca 30 % på kväll/natt och ca 30 % på lördag/söndag. Den angivna omfattningen baseras på statistik och inriktning under 3 år och kan över- eller underskridas och innebär ingen förpliktelse. Vi använder oss av anpassade snöröjningspådrag efter väderlek och snömängd.
Avtalet avser endast vintersäsongen under månaderna 1 november – 31 mars.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område Märsta 1A, 1B och 1C. I priserna inkl ersättning för maskinägarens samtliga kostnader. Vi beräknar att normalt sker snöröjning med ca 40 % dagtid, ca 30 % kväll/natt och ca 30 % lördag/söndagar.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15981320 Snö, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område Märsta 2. I priserna inkluderas ersättning för maskinägarens samtliga kostnader. Vi beräknar att normalt sker snöröjning med ca 40 % dagtid, ca 30 % kväll/natt och ca 30 % lördag/söndagar.
Del nr: 2
Område Märsta 3. I priserna inkluderas ersättning för maskinägarens samtliga kostnader. Vi beräknar att normalt sker snöröjning med ca 40 % dagtid, ca 30 % kväll/natt och ca 30 % lördag/söndagar.
Del nr: 3
Område Valsta 4. I priserna inkluderas ersättning för maskinägarens samtliga kostnader. Vi beräknar att normalt sker snöröjning med ca 40 % dagtid, ca 30 % kväll/natt och ca 30 % lördag/söndagar.
Del nr: 4
Område Valsta 5A och 5B. I priserna inklud ersättning för maskinägarens samtliga kostnader. Vi beräknar att normalt sker snöröjning med ca 40 % dagtid, ca 30 % kväll/natt och ca 30 % lördag/söndagar.
Del nr: 5
Område Sigtuna 6. I priserna inkluderas ersättning för maskinägarens samtliga kostnader. Vi beräknar att normalt sker snöröjning med ca 40 % dagtid, ca 30 % kväll/natt och ca 30 % lördag/söndagar.
Del nr: 6
Område Sigtuna 7. I priserna inkluderas ersättning för maskinägarens samtliga kostnader. Vi beräknar att normalt sker snöröjning med ca 40 % dagtid, ca 30 % kväll/natt och ca 30 % lördag/söndagar.
Del nr: 7
Område Sigtuna 8. I priserna inkluderas ersättning för maskinägarens samtliga kostnader. Vi beräknar att normalt sker snöröjning med ca 40 % dagtid, ca 30 % kväll/natt och ca 30 % lördag/söndagar.
Del nr: 8
Område Rosersberg 9. I priserna inkluderas ersättning för maskinägarens samtliga kostnader. Vi beräknar att normalt sker snöröjning med ca 40 % dagtid, ca 30 % kväll/natt och ca 30 % lördag/söndagar.
Del nr: 9