229564-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Munkedal: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster, planarkitekt för detaljplanering
Referensnummer: SBN 2020-47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster inom området planarkitekt för detaljplanering. Ramavtalet avser succesiva avrop vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.12 Beställare
Munkedals kommun, organisationsnummer 212000-1330.
Kontaktuppgift anges vid avrop.
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Upphandlingen avser konsulttjänsten planarkitekt för samhällsplanering.
Beräknad volym, angiven som uppskattat antal timmar per år, för tjänsten är 850 timmar.
På grund av ramavtalets art är den årliga uppdragsvolymen inom ramavtal svår att prognostisera men för tillfället finns ett 10-tal aktiva detaljplaner och det finns ytterligare ett 10-tal väntade detaljplaner under kommande år. Beställaren garanterar ej någon volym utan volym styrs utav framtida behov.
Munkedals kommun har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) konsultföretag med rangordning som fördelningsnyckel. Beställaren kan dock komma att upphandla tjänsten i konkurrens i särskilda projekt. Oavsett avropssätt kommer beställare använda sig av en beställningsskrivelse för att beskriva uppdraget. Avropet kommer att innehålla namn, plats, ungefärlig omfattning, tidsplan för genomförande, kontaktperson för beställaren, sista dag för att tacka ja eller nej samt andra uppgifter som berör det enskilda uppdraget.
Beställaren kommer att löpande avropa konsulter inom avtalet. För mer information om uppdragen se AUC.1.
Samtliga koder där ”Anges vid avrop” är skrivna ska om tillämpligt regleras i de enskilda avropen från ramavtalet. Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering för ramavtalet.
Målet med denna upphandling är att få ett ramavtal där ramavtalsleverantörerna ska
Leverera uppdragsresultat av god kvalitet
Leverera uppdragsresultat i tid
Leverera uppdragsresultat på ett kostnadseffektivt sätt