229634-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Chefsutvecklingsprogram
Referensnummer: Ks26 2021-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkomna att lämna anbud i upphandlingen av chefsutvecklingsprogram för Linköpings kommun.
Syftet med denna upphandling är att genom ett skräddarsytt chefsutvecklingsprogram tillgodose behovet av chefsutveckling på alla nivåer med målet att ge kommunens chefer förutsättningar att anpassa sitt chefskap till välfärdens nya förutsättningar. Upphandlingen omfattar ett chefsutvecklingsprogram för chefer i kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80530000 Yrkesutbildning, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1.1 Omfattning i form av kvantitet
Omfattningen av chefsutvecklingsprogrammet uppgår till cirka 120 chefer, dock högst 160 chefer, under den totala ramavtalstiden inklusive förlängningsåren.
Omfattningen av option för ledningsgruppsutveckling uppgår till högst 20 heldagar, under den totala ramavtalstiden inklusive förlängningsåren.
Omfattningen av option för utbildningsdagar uppgår till högst 10 heldagar, under den totala ramavtalstiden inklusive förlängningsåren.
Detta ramavtal omfattar inte någon utfästelse om att avropa en viss volym under ramavtalstiden utan leverantören ska leverera det verkliga behovet inom ramen för ovan beskrivna takvolymer.
1.2 Omfattning i form av ett värde
Omfattningen av chefsutvecklingsprogrammet uppgår till högst 4 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under den totala ramavtalstiden inklusive förlängningsåren.
Omfattningen av option för ledningsgruppsutveckling uppgår till högst 400 000 SEK, under den totala ramavtalstiden inklusive förlängningsåren.
Omfattningen av option för utbildningsdagar uppgår till högst 200 000 SEK, under den totala ramavtalstiden inklusive förlängningsåren.
Detta ramavtal omfattar inte någon utfästelse om att avropa för ett visst värde under ramavtalstiden utan leverantören ska leverera det verkliga behovet inom ramen för ovan beskrivna takvärden.